Czy da się uniknąć podwójnego opodatkowania w spółce z o.o.?
Podwójne opodatkowanie to zjawisko, które może dotknąć przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W praktyce polega ono na tym, że dochód wypracowany przez spółkę jest opodatkowany dwukrotnie – najpierw na poziomie spółki, a następnie na poziomie wspólników. Dlatego warto dowiedzieć się, jak uniknąć tego problemu lub przynajmniej zmniejszyć jego skutki.
Przyczyny podwójnego opodatkowania w spółce z o.o.
Podstawową przyczyną podwójnego opodatkowania w spółkach z o.o. jest sposób rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Dochód osiągnięty przez spółkę jest opodatkowany CIT-em, a następnie dochód wspólników z tytułu dywidendy (czyli wypłaty z zysków spółki) podlega opodatkowaniu PIT-em. To powoduje, że wspólnicy spółek z o.o. odczuwają konsekwencje podwójnego opodatkowania.
Sposoby unikania podwójnego opodatkowania
Istnieje kilka sposobów, które pozwalają na uniknięcie bądź zmniejszenie skutków podwójnego opodatkowania. Oto niektóre z nich:
- Wykorzystanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania
Polska zawarła ze szereg krajów umowy mające na celu uniknięcie podwójnego opodatkowania. Dzięki nim przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. mogą częściowo lub całkowicie uniknąć skutków dwukrotnego opodatkowania dochodów. Warto sprawdzić, czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej związanej z innym krajem, Polska posiada stosowną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
- Zastosowanie jednoosobowej działalności gospodarczej
W praktyce jednym ze sposobów na uniknięcie problemu podwójnego opodatkowania może być prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna. Wówczas dochód rozliczany przez biuro rachunkowe np. na Bemowie i wypracowany przez przedsiębiorcę będzie opodatkowany jedynie PIT-em.
- Rezygnacja z wypłaty dywidendy
Wspólnicy spółki z o.o. mogą uniknąć bądź zmniejszyć skutki podwójnego opodatkowania, decydując się na rezygnację z wypłaty dywidendy. Wówczas dochód wypracowany przez spółkę zostanie w całości zainwestowany we własną działalność, co może przyczynić się do jej dalszego rozwoju i wzrostu wartości.